Ranger Servival Club Dolacz do nas Relacje z zajec Plan szkolenia Poczta polowa Podreczniki Forum GRH

Wyjątkowo nieprzyjemny mroźny wiatr przywitał uczestników szkolenia wysokościowego TAMA przygotowanego przez Ranger Survival Club w październiku 2003 r. Zgromadzeni na szczycie granitowej zapory w Jarnołtówku w Górach Opawskich uczestnicy zajęć - funkcjonariusze policji, prokuratorzy i ratornicy WOPR - pozostawali bez żadnej osłony przez zimnymi powiewami od strony ośnieżonej już Biskupiej Kopy. Na szczęście położony u podnóża tamy duży namiot zapewniał schronienie i gorący posiłek.


Szkolenie przygotowane zostało w ten sposób, aby nauczyć podstawowych technik linowych i oswoić z wysokością osoby, które po raz pierwszy miały z czymś takim do czynienia. Kurs rozpoczynał sięod instruktaży teoretycznego i pokazu sprzętu oraz dopasowania i sprawdzenia uprzeży wspinaczkowych. Następnie instruktorzy pokjazali własciwe wykonanie pierwszej techniki - zjazdu przy pionowej ścianie. Niezbyt wysoki, kilkumetrowy zjazd miał oswoić z wysokością i odsiać ewentualne osoby z nieprzepartym - i nieujawnionym dotąd - lękiem wysokości. Kolejnym zadaniem był zjazd z wysokości już kilkunastu metrów na swobodnie wiszącej linie z dala od ściany. Później uczestnicy ćwiczyli zjazdy po pochyłej ścianie tamy, wejścia na linie przy wykorzystaniu przyrządów, zjazdy skośne, zjazdy głową w dół (choć to ostatnie nie wszyscy).


No i wreszcie największa atrakcja - kolejka tyrolska ze szczytu tamy do odległego drzewa. Spodobała się wszystkim tak bardzo, że zjeżdżali po kilkanaściew razy, dopuki zmierzch nie zakończył w sposób naturalny zajęć. Gorąca herbata, placki ziemniaczane, kiełbaski - i podekscytowane rozmowy opisujące wrażenia z zajęć ludzi, którzy często po raz pierwszy dośwaidczyli takich emocji. Rozstawali się późnym wieczorem, uwawiając się na kolejne podobne zajęcia...

<- powrot | do góry

Copyright Ranger Survival Club design by Priamus