Ranger Servival Club Dolacz do nas Relacje z zajec Plan szkolenia Poczta polowa Podreczniki Forum GRH

ZAJĘCIA SZKOLENIOWE SEKCJI DOLNOŚLĄSKIEJ

Jest chłodny grudniowy poranek. Słońce nie przebiło się przez niskie ołowiane chmury i gęstą mgłę, a świt zaznaczył się tylko jaśniejszym odcieniem szarości. Na niewielkim skrzyżowaniu leśnych dróg w pobliżu Wrocławia stoi na zbiórce dolnośląski oddział Rangera. Dziesięciu nowoprzyjętych kandydatów ma dzisiaj poznać podstawy szkolenia unitarnego. Instruktorzy wydali im przed chwilą mundury i oporządzenie, a teraz omawiają przedmiot i plan zajęć. Kandydaci mają dziś poznać sposoby poruszania się na pieszym patrolu, zasady maskowania oraz metody rozpoznania obiektu. Nikt nie traci czas na długie wprowadzenie teoretyczne, zresztą nauczenie się odpowiednich rozdziałów instrukcji będzie zadaniem domowym Oddział rozpoczyna patrol, przemierzając lasy, polany i pola. Instruktorzy idą w pewnej odległości, obserwując poczynania kandydatów i na bieżąco korygując błędy. Kilkukrotnie grupa zostaje zatrzymana, a sposób prawidłowego postępowania wytłumaczony. Po takim omówieniu kandydaci powtarzają dany element aż do jego sprawnego wykonania. Szczególną uwagę instruktorzy zwracają na właściwe, dostosowane do tła terenu maskowanie. Wszyscy wielokrotnie muszą zmieniać elementy roślinności - suchą trawę na zielone gałązki sosnowe i te znowu na pożółkłe liście.
Wreszcie po kilku godzinach marszu grupa dociera na skraj wielkiej śródleśnej polany. W oddali widać jakieś zabudowania, dochodzą odgłosy szczekania psów i rąbania drewna. Oddział otrzymuje zadanie do samodzielnego wykonania - rozpoznać miejscowość.


Instruktorzy omawiają sposób realizacji rozpoznania wyznaczają zadania i pokazują wszystko na prowizorycznym stole plastycznym. Następnie zasiadają wygodnie na skraju lasu przez lornetki obserwują poczynania kandydatów. Otwarta przestrzeń zmusza do uciążliwego czołgania się przez mokrą trawę od jednej kępy jałowca do drugiej, dopóki nie odnajdą dogodnego punktu obserwacyjnego. Realizacja zostaje oceniona na 3+, co jak na początek szkolenia jest wynikiem naprawdę dobrym. Wszystkie błędy zostaną omówione i będą doskonalone podczas kolejnych zajęć. Teraz oddział musi jeszcze przeniknąć z powrotem do miejsca rozpoczęcia operacji. W szybko zapadającym zmierzchu będzie to znacznie łatwiejsze, choć i tak czeka ich jeszcze wiele kilometrów leśnych bezdroży...


<- powrot | do góry

Copyright Ranger Survival Club design by Priamus