Ranger Servival Club Dolacz do nas Relacje z zajec Plan szkolenia Poczta polowa Podreczniki Forum GRH

W dniach od 3 do 5 listopada 2000 r. w bazie Ranger Survival Club w Prudniku odbyło się szkolenie bronioznawcze i strzeleckie, przeprowadzone wspólnie z KABARem z Łodzi. W czasie szkolenia większość czasu poświęciliśmy na naukę rozkładania i obsługi różnego rodzaju broni przywiezionej przez KABAR.

A było się czego uczyć - pojawiły się ciekawe i rzadkie egzemplarze broni palnej. Mieliśmy okazję zapoznać się z dosyć starym, ale o prostej i niezawodnej budowie niemieckim karabinem G-3, czeskimi karabinkami wz. 58 (które tylko wyglądem zewnętrznym przypominają kbk AK, natomiast ich budowa i sposób działania jest zupełnie inną oryginalną konstrukcją Českiej Zbrojovki), jugosłowiańską wersją kbk AK (z charakterystycznym stałym celownikiem do wystrzeliwania granatów nasadkowych oraz drobnymi różnicami w osadzeniu mechanizmu oporopowrotnego) oraz polskim karabinkiem Talk (wersją kbk AK na amunicję kal .22). Była również broń zespołowa - RPD Diegtiarewa i czeski erkaem wz. 52/57 (perfekcyjnie wykonany, ale o niezwykle skomplikowanej budowie), a także poczciwa TT i czeski pistolet maszynowy.

Broń ta była to tzw., "broń pozbawiona cech użytkowych" (a więc taka, z której nie można oddać strzału), tym niemniej wspaniale nadająca się do poznania jej budowy oraz opanowania jej eksploatacji. Po krótkiej demonstracji przez posiadaczy broni - KABAR - wieczory spędzaliśmy więc na ciągłym składaniu i rozkładaniu egzemplarzy broni, w tym z takimi urozmaiceniami jak rozkładanie na czas czy z zawiązanymi oczami.
Oprócz takich zajęć znalazł się też czas na zajęcia w terenie - obserwacja bazy i unikanie jej ochrony, umiejscowienie i organizacja stanowiska ogniowego strzelca wyborowego, taktyka wejścia i eliminacji celów w pomieszczeniach. Nocą zaś czekał nas krótki patrol związany z unikaniem - korzystającej z okazji do przećwiczenia własnych zadań - Straży Granicznej.

<- powrot | do góry

Copyright Ranger Survival Club design by Priamus